Stara Komenda

Stara Komenda

Plac Batorego 3
70-207
Szczecin
Godziny otwarcia: 

poniedziałek - czwartek: 13 - 24
piątek - sobota: 13 - 01
niedziela: 13 - 22

Kontakt: 
91 42 34 445
Lokalizacja: 
Opis promocji: 
10%

NA DANIA I PIWO

Promocja nie dotyczy Bawarskiej Niedzieli oraz Lunch Time

Odbiorca zniżki: 
Posiadacz karty
Opis lokalu: 

Browar Stara Komenda to miejsce łączące w sobie cechy zakładu piwowarskiego, restauracji i pubu. W budynku sprzed 150 lat, miejscu dawnej komendantury wojskowej odtworzyliśmy klimat przedwojennej knajpki. Tu każdy jest świadkiem procesu produkcji, który oparty jest na kilkusetletniej tradycji piwowarskiej. Wśród kolekcji pozytywnych staroci można delektować się prawdziwym piwem i specjałami kuchni polskiej i bawarskiej.
Oferowane piwa:
• jasne - orzeźwiające piwo o złotej barwie, mocno chmielone. Produkowane ze słodu jęczmiennego i drożdży dolnej fermentacji.
• bursztynowe - piwo półciemne o karmelowo-herbatnikowej nucie smakowej i delikatnym aromacie chmielowym. Do produkcji używany jest palony słód jęczmienny.
• pszeniczne - piwo o jasno-żółtawej barwie, wyczuwalnym aromacie bananowo-goździkowym. Produkowane ze słodu pszenicznego przy użyciu drożdży górnej fermentacji.
• Specjalne – piwo warzone w limitowanych ilościach na specjalne okazje. W tej serii pojawiły się: Świąteczne podwędzane, Oktoberfestbier, Kalifornijski Sen (American Pale Ale), Czeski Leżak (czeski Lager), Dunkelweizen.
Menu:
Specjalnością browaru są piecuchy i placek lotaryński, ale smakosze golonki i zasmażanej kapusty także nie będą zawiedzeni. Oprócz stałej karty menu lokal oferuje także obiady abonamentowe. Od poniedziałku do piątku od 13.00-16.00 serwowane są domowe obiady wzbogacone finezyjnymi dodatkami.
Do dyspozycji są trzy klimatyzowane sale mogące przyjąć do 50 osób oraz odrestaurowane XIX-wieczne piwnice dla 60 osób. Lokal posiada parkiet taneczny i ogródek letni. Stara Komenda organizuje także przyjęcia rodzinne, imprezy firmowe oraz biesiady piwne. Dla zainteresowanych możliwa jest degustacja, spotkanie z piwowarem, prezentacja procesu produkcji piwa oraz opis historii dawnej komendantury i rozwoju piwowarstwa w Szczecinie.

Zdjęcia lokalu: